Member & Geographic Activities Board

Learn more about the board, committees, and discover additional resources.
Share this on:

 

Providing leadership to the Society for member development and member-related activities. This includes member services, programs to support chapters, and other promotional and member engagements related activities. Operational areas within MGA include: Awards and Recognition, Geographic Activities, Students and Young Professionals, and the Distinguished Visitor Program.

Kwabena Boateng
Vice President, Kwabena Boateng

Vice-Chair, Geographic Activities: David Bondurant
Vice-Chair, Student and Young Professional Activities: Sap Ghosh
Vice-Chair,  Awards and Recognition: Josip Balen
Vice-Chair, Distinguished Visitor : George Proeller
At-Large Member: Vacant
At-Large Member: Vacant
Representative to CS BOG: Prasanth Mohan

 

Governance Documents: Policy & Procedures Manual, Handbook


Committees

Geographic Activities

  • Vice-Chair: David Bondurant
  • R1 & 2 Coordinator: Kit August
    • Area 1 Coordinator: Hong Zhao
      • Boston, Green Mountain, New Hampshire, North New Jersey, Princeton/Central NJ, Providence, Worcester County, Connecticut, Maine
    • Area 2: Vacant
      • Buffalo, Long Island, Mid-Hudson, Mohawk Valley, New York, Schenectady, Syracuse, New Jersey Coast, Rochester
    • Area 3: Lifang He
      • Baltimore, Dayton, Lehigh, Philadelphia, Pittsburgh, Cleveland, Columbus, Susquehanna
  • R3 & 4 Coordinator: Al Shpuntoff
    • Area 1 Coordinator: Michael Viron
      • Daytona, Jacksonville, Florida West Coast, Miami, Orlando, Melbourne
    • Area 2 Coordinator: vacant
      • Alabama, Atlanta, Louisville, Richmond, Siouxland
    • Area 3 Coordinator: John Walz
      • Central Indiana, Cedar Rapids, Chicago, Milwaukee, Nebraska, Southeastern Michigan, Toledo, West Michigan, Twin Cities
  • R5 & 6 Coordinator: Chris Gunning
    • Area 1 & 2 Coordinator: Dmitry Mikhailov
      • Dallas, Fort Worth, Galveston Bay, Lafayette, Lone Star, New Orleans, Central Texas (area 2) Kansas City, Pikes Peak, Denver, Wichita, Ozark
    • Area 3 Coordinator: Chris Gunning
      • Los Alamos, /Northern New Mexico, Oregon, Palouse, Phoenix, Seattle, Utah, Spokane
    • Area 4 Coordinator: Yuhong Liu
      • Buenaventura, Coastal LA, Foothill, Hawaii, Orange County, Sacramento Valley, San Diego, Santa Clara, San Fernando, San Francisco/Oakland East Bay
  • R7 Coordinator: Fares AlSaafani
    • Canadian Atlantic, Kitchener-Waterloo, Ottawa, Quebec, Toronto, Kingston, London, Montreal, New Brunswick, Newfoundland, Windsor
    • North Saskatchewan, South Saskatchewan, South Alberta, Vancouver, Winnipeg
  • Region 8: Islam Tharwat Abdel Halim
    • Area 1 Coordinator: Katarina Trojacanec
      • Croatia, Czechoslovakia, Italy, Malta, North Macedonia, Serbia and Montenegro, Slovenia
    • Area 2 Coordinator: Elhadj Benkhelifa
      •  Benelux, Denmark, France, Germany, Portugal, Spain, UK & Ireland, Switzerland
    • Area 3 Coordinator: Seifedine Kadry
      • Azerbaijan, Estonia, Finland, Latvia, Lithuania, Norway, Poland, Russia, Sweden
    • Area 4 Coordinator: Kostas Karpouzis
      •  Bulgaria, Cyprus, Greece, Hungary, Romania, Turkey
    • Area 5 Coordinator: Moayad Aloqaily
      • Bahrain, Isreal, Lebanon, Oman, Saudi, UAE, W. Saudi Arabia, Jordan, Kuwait
    • Area 6 Coordinator: Ahmed Hassan
      • Egypt, Ghana, Kenya, Morocco, Nigeria, S. Africa, Tunisia, Uganda
  • R9 Coordinator: Roberto Moreno
    • Mexico Area: Gerardo Padilla
      • Centro Occidente, Guadalajara, Mexico, Morelos, Puebla
    • CAPANA Area: Donna Roper
      • Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Nicaragua, Panama, Puerto Rico and Caribbean, Honduras
    • Andes & Sothern Cone: Marcelo Fabian Aguero
      • Argentina, Bolivia, Chile, Colombia, Colombian,  Caribbean, Ecuador, Peru, Uruguay
    • Brazil: Waldir Filho
      • Centro-Norte Brasil, South Brazil, Centro-Norte, Northeast Brazil, Trinidad and Tobago
  • R10 Coordinator: Mohamed Rawidean Mohd Kassim
    • Northern Area Coordinator: vacant
      • Beijing, Fukuoka, Hong Kong, Kansai, Nanjing, Seoul, Shanghai, Tainan, Taipei, Tokyo/Japan
    • Australia & New Zealand Coordinator: Dr. David Tien
      • Australian Capital Territory, New South Wales, New Zealand North, Queensland, S Australia, Victorian, Western Australia
    • India Area Coordinator: Dr. Krishnamurthy Subramanian
      • Bangalore, Bombay, Delhi, Gujarat, Hyderabad, Kerala, Kolkata, Madhya, Madras, Pune, UP, Vizag Bay, Kolkata
    • Southern Area Coordinator: Dr. Tariq Rahim
      • Bangladesh, Indonesia, Islamabad, Karachi, Lahore, Malaysia, Singapore, Sri Lanka, Thailand, Republic of Philippines

For a full list of Geographic Activities Committee members, click here.

Awards and Recognition

  • Vice Chair: Josip Balen
  • Richard E. Merwin Student Scholarship: Josip Balen, Nursuriati (Liza) Jamil
  • Upsilon Pi Epsilon Award: Himanshu Thapliyal
  • Larson Award: Marco Santambrogio
  • Outstanding Chapter Award (Student): Mini Ulanat
  • Outstanding Chapter Award (Professional): Nasir Uddin
    • For a full list of Outstanding Chapter Award Committee members, click here.
  • Mentoring Co-Coordinator: Shivam Abhilash

Distinguished Visitor Program (DVP)

  • Vice – Chair:  George Proeller
  • Immediate Past Chair: Hossam Famy
  • Member: Yezid Donoso
  • Member: Michelle Thompson
  • Member: Leonel Sousa

Student & Young Professional Activities

  • Vice Chair : Sap Ghosh
  • Immediate Past Chair/Special Initiatives: Shivam Shivam
  • Membership Engagement: Shatakshi Singh
  • Secretary : Roobini G / Niranjan Kumar S
  • Communications: Sneha Satish Hegde
  • Initiatives and Programs:  Srishti

For a full list of Student and Young Professional Committee members and to see a list of volunteering roles,  click here.

Start your volunteer journey with the CS Membership & Geographic Activities Board
Learn more about opportunities
Apply to volunteer